Sorting
Source
Katalog zbiorów
(6)
Form of Work
Książki
(6)
Publikacje popularnonaukowe
(3)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Poradniki i przewodniki
(1)
Publikacje religijne
(1)
Status
unknown
(7)
Branch
GBP w Pawonkowie
(6)
Filia w Kośmidrach
(1)
Author
Heller Michał (1936- )
(3)
Benton Tami D
(1)
Chawziuk Tadeusz
(1)
Ellison Katherine (1957- )
(1)
Evans Dwight L
(1)
Klein Étienne
(1)
Korycińska Paloma
(1)
Summers Michael
(1)
Trefil James
(1)
Trefil James S. (1938- )
(1)
Tuz Adam
(1)
Year
2020 - 2025
(4)
2010 - 2019
(2)
Time Period of Creation
2001-
(5)
Country
Poland
(6)
Language
Polish
(6)
Audience Group
Nauczyciele akademiccy
(1)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Kosmologia
(3)
Choroby afektywne dwubiegunowe
(1)
Czas
(1)
Egzoplanety
(1)
Einstein, Albert (1879-1955)
(1)
Filozofia
(1)
Fizycy
(1)
Fizyka teoretyczna
(1)
Kosmobiologia
(1)
Młodzież
(1)
Osoby z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym
(1)
Planety
(1)
Pole grawitacyjne
(1)
Przekonania
(1)
Przemijanie
(1)
Przypadek
(1)
Rachunek prawdopodobieństwa
(1)
Wiara
(1)
Wszechświat
(1)
Życie pozaziemskie
(1)
Subject: time
1801-1900
(1)
1901-2000
(1)
Subject: place
Europa
(1)
Genre/Form
Opracowanie
(2)
Wykład
(2)
Poradnik
(1)
Rozważania i rozmyślania religijne
(1)
Wydawnictwa popularne
(1)
Domain
Filozofia i etyka
(2)
Fizyka i astronomia
(2)
Historia
(1)
Medycyna i zdrowie
(1)
Nauka i badania
(1)
Religia i duchowość
(1)
6 results Filter
Book
In basket
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) u nastolatków łączy w sobie najnowszą dostępną obecnie wiedzę naukową z rozsądnymi, praktycznymi radami rodziców, którzy zetknęli się z tym zaburzeniem nastroju u swoich dzieci. Porusza między innymi przyczyny choroby afektywnej dwubiegunowej, sygnały ostrzegawcze, na które należy zwrócić uwagę, możliwości leczenia dla młodych ludzi oraz praktyczne strategie pomocy nastolatkowi w radzeniu sobie w domu i w szkole. Zawiera także wskazówki, jakim językiem rozmawiać otwarcie o chorobie umysłowej i zdrowiu psychicznym z twoim dzieckiem oraz z każdą inną osobą w Twoim otoczeniu.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
GBP w Pawonkowie
Brak informacji o dostępności: sygn. 159.9 (1 egz.)
Book
In basket
Jak oswoić przypadek? Czy jest on wyłomem w racjonalności, czy da się go jakoś ująć w matematyczne karby? Sformułujmy problem kontrastowo: czy światem rządzi Bóg, czy czysty przypadek? Komu można zadedykować Filozofię przypadku? Michał Heller przyznaje, że sam mógłby ją zadedykować Richardowi Dawkinsowi i Williamowi Dembskiemu, którzy spierają się o to, czy biologiczna ewolucja jest „ślepym zegarmistrzem”, czy raczej świadczy o „Inteligentnym Projekcie”. W biologicznej ewolucji przypadek odgrywa rolę nadrzędną – jest źródłem zmienności gatunków. Autor Filozofii przypadku proponuje szersze spojrzenie: odwołując się do historii pojęcia przypadku i jego ewolucji wskazuje miejsce, jakie przypadki zajmują w strukturze całego Wszechświata. A miejsca te są… nieprzypadkowe. Dlatego Filozofię przypadku można zadedykować i polecić każdemu, kto potrafi dostrzec głębię samego pytania o istotę przypadku. I ciekaw jest odpowiedzi. Michał Heller – wybitny filozof i kosmolog, członek Papieskiej Akademii Nauk oraz Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Wykładowca Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie i Instytutu Teologicznego w Tarnowie. W 2008 roku, jako jedyny Polak, uhonorowany Nagrodą Templetona za wnoszenie „wyjątkowego wkładu w postęp badań i odkryć dotyczących rzeczywistości duchowej”. Nakładem CCPress ukazały się między innymi: Filozofia kosmologii (2013); Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (2013); Granice nauki (2014).
This item is available in one branch. Expand information to see details.
GBP w Pawonkowie
Brak informacji o dostępności: sygn. 1 (1 egz.)
Book
In basket
Uchwycić przemijanie / Michał Heller. - Wydanie trzecie uzupełnione (pierwsze w tej edycji). - Kraków : Copernicus Center Press, 2020. - 269 stron ; 20 cm.
Jednym z najbardziej osobistych doświadczeni człowieka jest doświadczenie zanurzenia w strumień czasu. Michał Heller przedstawia zagadnienie czasu w perspektywie historycznej mając na uwadze dzisiejszy stan nauk: matematyki, fizyki i kosmologii. Możemy śledzić pasjonującą historię myśli ludzkiej zmagającej się z uchwyceniem czegoś tak dobrze nam znanego z codziennego, a jednocześnie tak trudnego do zwerbalizowania, jak przemijanie. Przeszłość to ogromny obszar, który już był, przyszłość to nieskończone pole możliwości, a chwila teraźniejsza jest punktem, nicością, odgradzająca przeszłość od przyszłości, ale równocześnie jest ona czymś najbardziej rzczywistym – rzeczywistym, bo jedynym, co naprawdę istnieje. Przeszłości już nie ma, przyszłości jeszcze nie ma, jedynie teraźniejszość JEST. Michał Heller
This item is available in one branch. Expand information to see details.
GBP w Pawonkowie
Brak informacji o dostępności: sygn. 1 (1 egz.)
Book
In basket
Przez Wszechświat podróżuje się nawet, gdy się o tym nie wie. Bo można nie wiedzieć: gdy głowę do tego stopnia zajmie się innymi "sprawami", że nie ma już miejsca na myślenie. Wówczas Wszechświat niesie człowieka tak, jak nurt rzeki unosi przypadkowo wrzucony do niej kawałek patyka. Z perspektywy patyka, kręconego przybrzeżnym wirem, nie widać ujścia rzeki, z którym łączy się ona z oceanem. Żeby nie dać się zredukować do roli patyka, trzeba od czasu do czasu zrobić w swojej głowie miejsce na myślenie. To właśnie nazywam rekolekcjami. Mogą to być rekolekcje w sensie tradycyjnym, z modlitwą i religijnymi rozważaniami, ale mogą to także być rekolekcje w szerszym znaczeniu – wyłącznie kilkunastu chwil z codziennych spraw i zwrócenie myśli poza to, czego myśl zwykle bezpośrednio dotyka. W obydwu tych formach rekolekcji książka ta chciałaby pomóc.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
GBP w Pawonkowie
Brak informacji o dostępności: sygn. 1 (1 egz.)
Book
In basket
Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód. - Albert Einstein Etienne Klein, francuski fizyk i filozof nauki, wyruszył w podróż po Europie śladami Alberta Einsteina, zatrzymując się w czasach i miejscach, które stały się punktami zwrotnymi w losach genialnego uczonego: Aarau, gdzie szesnastoletni Einstein dumał nad tym, co by było, gdyby dosiadł okrakiem promienia światła; Zurych, gdzie w 1901 r. uzyskał dyplom inżyniera i zaczął pasjonować się fizyką doświadczalną; Berno, gdzie pracując w Federalnym Urzędzie ds. Własności Intelektualnej opublikował pięć artykułów, w tym jeden na temat szczególnej teorii względności, który zrewolucjonizował pojmowanie stosunków między czasem a przestrzenią; Praga, gdzie w 1912 r. w jego umyśle pojawiła się idea, że grawitacja zakrzywia tor światła, będąca zalążkiem ogólnej teorii względności. A potem Bruksela, Antwerpia i wreszcie Coq-sur-Mer, gdzie w 1933 r. spędził kilka miesięcy przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Wyjazdem na zawsze. W tej drodze od wygnania do wygnania, jaka naznaczyła życie Alberta Einsteina, portem, w którym zacumował na stałe, była fizyka. Od dzieciństwa pozostał też wierny sztuce zadawania pytań. Był tajemnicą, do której Etienne Klein podchodzi z tkliwością i podziwem. Einstein nade wszystko kochał myślenie, z powodu rozkoszy i radości, jaką mu dawało. Był z tych, co wykrywają i doceniają erotyzm problemów: tworzenie pojęć, wyostrzanie stylu, dziurawienie własnej myśli, podporządkowywanie otaczającej natury własnym marzeniom, oto na czym w pierwszym rzędzie polega praca. To również święto – nie takie z zapalaniem lampionów, ale święto porywczości, czasem powstańczych buntów myśli.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
GBP w Pawonkowie
Brak informacji o dostępności: sygn. 929 (1 egz.)
Filia w Kośmidrach
Brak informacji o dostępności: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
Fascynująca naukowa opowieść o możliwych formach życia pozaziemskiego na egzoplanetach. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak mogłoby wyglądać życie na planecie z polem grawitacyjnym o pięćdziesiąt procent silniejszym niż na Ziemi? Potrafisz wyobrazić sobie świat znajdujący się pod kilometrami wiecznego lodu albo istoty żyjące na planecie pozbawionej światła? Naukowcy James Trefil i Michael Summers zabierają nas w eksperymentalną podróż i ukazują możliwości życia na planetach istniejących poza Układem Słonecznym. Od zamieszkujących Neptunię argonautów, przez supergrawitacyjne zwierzęta z Big Boy, aż po istoty mroku na Samotnej - wszechświat Summersa i Trefila tętni życiem i nieustannie zaskakuje czytelnika.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
GBP w Pawonkowie
Brak informacji o dostępności: sygn. 52 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again